Nastavování nadproudových spouští jističů 3VA | OEZ
Kategorie
OEZ (https://www.oez.cz/)

Nastavování nadproudových spouští jističů 3VA

Správné nastavení nadproudové spouště je důležité pro správné vypnutí jističe v případě poruchy. Jak má jistič vypnout, určuje vypínací charakteristika, podle níž je jistič ověřovaný a nastavený. Důležitá je vypínací charakteristika, která má body definované normou ČSN EN 60947-2, dále pak její sklon, který si určuje každý výrobce sám.

    Vypínací charakteristiku můžeme rozdělit do dvou základním pásem:

    • pásmo přetížení neboli tepelná spoušť 
    • pásmo zkratu neboli zkratová spoušť

    V každém pásmu je několik základních parametrů, které lze nastavovat. Prvním pásmem je přetížení, kde řešíme nastavení tři ze základních parametrů:

    1. Nastavení redukovaného proudu Ir

    • Proud by měl být nastavený na nižší, nebo hodnotu rovnou hodnotě jmenovitého proudu jištěného zařízení, případně zatěžovacího proudu kabelu

    2. Tepelná paměť

    • Některé spouště mají tuto funkci pevně nastavenou a nelze ji vypnout. Jiné spouště vypnutí umožňují. Tepelná paměť chrání zařízení proti opakovanému přetěžování, a proto doporučujeme nechat tuto funkci zapnutou a jen v určitých případech tepelnou paměť vypnout – jako například při jištění kolejových jeřábů.

    3. Nastavení zpoždění tepelné spouště tr nebo vypínací třídy Tc případně vypínacího času Tp u jističů motorů

    • Nastavení by mělo odpovídat rozběhovému proudu jištěného zařízení tak, aby v případě rozběhu nedocházelo k vypínání jističe.

    Druhým pásmem, které potřebujeme nastavit, je pásmo zkratu. Zde nastavujeme dva parametry:

    1. Nastavení selektivní zkratové spouště Isd a okamžité zkratové spouště Ii

    • Tyto hodnoty by měly být nastaveny na vyšší hodnotu, než je špičkový rázový/záběrný proud v obvodu. Rovněž hodnota impedanční smyčky musí vyhovovat tak, aby bylo dodrženo automatické odpojení od zdroje v případě poruchy.

    2. Nastavení zpoždění selektivní zkratové spouště tsd

    • Toto nastavení se používá například v případě, že je hodnota impedanční smyčky nevyhovující. V tomto případě je nutné snížit hodnotu Isd na zkratové spoušti. Pokud je ale například na konci vedení motor nebo zařízení, která mají při rozběhu vysoký špičkový proud, mohlo by nastat vypnutí jističe. Abychom to vyloučili, nastavíme zpoždění – umožní snížit hodnotu zkratové spouště Isd tak, aby hodnota impedanční smyčky vyhovovala a zároveň aby jistič nevypínal při rozběhu motoru.

    V celém sortimentu jističů 3VA je možné vyhledat mnoho typů nadproudových spouští právě s ohledem na aplikaci nebo druh zařízení, které je třeba jistit. Následuje přehled některých z nejvíce používaných nadproudových spouští.

    Jistič 3VA1 s nadproudovou spouští TM240

    TM240 je termomagnetická nadproudová spoušť, která je určená pro jištění vedení. Umožňuje nastavení redukovaného proudu Ir a okamžité zkratové spouště Ii. Jistič s touto spouští lze použít také jako hlavní jistič před elektroměr. Aby odpovídalo nastavení dle připojovacích podmínek, je nutné nastavit Ir na maximum a Ii na minimum.

    Jističe 3VA2 s nadproudovou spouští ETU320

    ETU320 je elektronická nadproudová spoušť, která je určena pro jištění vedení a lze ji použít i pro jištění vedení s motorovou zátěží. Nadproudová spoušť umožňuje nastavení redukovaného proudu Ir, zpoždění tepelné spouště tr a okamžité zkratové spouště Ii. Stejně jako spoušť TM240 ji lze použít jako hlavní jistič před elektroměrem. Jelikož tato spoušť umožnuje širší nastavení, lze si i za splnění připojovacích podmínek vybrat jinou než jen maximální hodnotu redukovaného proudu.

    Jističe 3VA2 s nadproudovou spouští ETU350

    ETU350 je elektronická nadproudová spoušť, která se používá hlavně v případě, že je potřeba řešit selektivitu, jištění motorů nebo jištění vedení s motorovou zátěží. Nastavení selektivity najde uplatnění v situacích, kdy je třeba řešit selektivitu mezi jističi tak, aby v případě poruchy nevypínal onen nadřazení jistič. Tato nadproudová spoušť je vhodná také v případě, pokud nevyhovuje hodnota impedanční smyčky a jistí se vedení s motorovou zátěží. Je nutné tedy správně nastavit hodnotu selektivní zkratové spouště a k tomu odpovídající hodnotu zpoždění selektivní zkratové spouště. Nadproudová spoušť umožňuje nastavení redukovaného proudu Ir, zpoždění teplené spouště tr, nastavení hodnoty selektivní zkratové spouště Isd a zpoždění selektivní zkratové spouště tsd.

    Jističe 3VA2 s nadproudovou spouští ETU850

    ETU850 je elektronická nadproudová spoušť určená pro universální použití. Je vybavena displejem a nabízí možnost nastavit celý rozsah vypínací charakteristiky po 1 A – přesně podle potřeby. Tato nadproudová spoušť dokáže kromě měření a zobrazení proudu a napětí dopočítávat i další veličiny jako například výkon, frekvenci atd. Jistič lze také připojit k datové komunikaci a všechny informace přenášet do nadřazeného systému.

    Jističe 3VA s nadproudovou spouští ETU350M

    ETU350M je to elektronická nadproudová spoušť určená pro jištění, ale také pro spínání motorů. Jistič s touto nadproudovou spouští je zkoušen podle stejné normy, jako jsou spouštěče motorů – tedy ČSN EN 60947-4, lze ji proto použít ne-jenom pro jištění motorů, ale také pro spínání. U jističů je také nazkoušena kategorie užití AC-3 a tím je i přesně definována elektrická životnost při AC-3. U těchto jističů není nutné řešit, jaké zpoždění při rozběhu nastavit. Postačí přímo nastavit vypínací třídu Tc, která je u motorů většinou uvedena. Nadproudová spoušť umožňuje nastavení redukovaného proudu Ir a vypínací třídy Tc. Nastavit lze i hodnoty selektivní zkratové spouště Isd, zpoždění tsd je pevně na 30ms a na pevnou hodnotu je nastavená i okamžitá zkratová spoušť Ii.

    V sortimentu jsou zahrnuty další nadproudové spouště pro jištění 4-pólových jističů s možností jištění N-pólu, pro jištění pouze proti zkratu a nebo pro jištění proti zemnímu zkratu.

    Všechny tyto nadproudové spouště a spoustu dalších technických informací naleznete v katalogu Kompaktní jističe 3VA - Nadproudové spouště.