Přístroje pro měření a komunikaci OEZ | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

Přístroje pro měření a komunikaci OEZ

Měření je důležitým faktorem pro správná rozhodnutí, ať už jde o rozměr sedačky, hmotnost písku nebo spotřebu elektřiny. Dnes se proto zaměříme na měření elektrických veličin a jeho přínosy.

Nejznámější veličinou, kterou měříme, je energie. S měřením energie se setkáme denně. Většina elektroměrů vyžaduje ruční opsání naměřených hodnot. Moderní zařízení umí posílat data do úložiště, kde jsou přístupná pro další zpracování. Tento proces nazýváme komunikací. Podobně můžeme měřit i další elektrické veličiny, jako jsou například napětí, příkon, energie, účiník, vyšší harmonické a další. Data mohou být uchovávána v přístroji nebo mohou být přenášena do nadřazeného systému, kde je lze dále zpracovávat. Vyhodnocením těchto dat můžeme například vytipovat technologie s nejvyšším odběrem energie a následně provést změny vedoucí k úsporám. Data lze také využívat k automatickému ovládání technologií, což může zvýšit efektivitu využití elektrické energie a zároveň přinést finanční úspory.

Nejprodávanějšími přístroji pro měření a komunikace jsou kompaktní jističe 3VA, které lze použít v technologiích ke sledování toků energie. Jejich hlavní výhodou je, že nevyžadují instalaci externích proudových transformátorů jako například u analyzátorů sítě. 

Kompaktní jistič 3VA s komunikačními moduly COM060 a COM100

Jistič sám o sobě jako takový nemá interní paměť. Hodnoty lze odečítat přímo z displeje nadproudové spouště nebo je  prostřednictvím komunikačních modulů COM060 a COM100 přenášet do nadřazeného systému k dalšímu zpracování. Například ve sklárně je potřeba monitorovat spotřebu energie, konkrétně čtvrthodinová maxima odebrané energie. Výkon pecí je možné regulovat a měření probíhá na vstupu do objektu. Pokud hrozí překročení čtvrthodinového maxima, nadřazený systém zareaguje, sníží výkon pecí a zabrání nadměrnému odběru energie.

Utlumení výkonu pecí jako vyhnutí se překročení čtvrthodiny

Další skupinu přístrojů pro měření a komunikaci tvoří analyzátory PAQ. Ty jsou vhodné zejména tam, kde je nutné měřit s vyšší přesností nebo kde by byla výměna jističe problematická. Analyzátory jsou dodávány jak v provedení na dveře rozváděče, tak i v provedení na DIN lištu. Při jejich použití je nutné instalovat externí proudové transformátory.

Vlevo provedení do dveří rozváděče, vpravo na DIN lištu

Pro příklad si můžeme představit průmyslový areál s výrobnou FVE. Majitel areálu má kromě výrobny a bateriového úložiště také nájemníky, kteří mu platí za spotřebovanou energii. Cena energie se ale během dne mění. Majitel navíc může nájemníkům prodávat energii vyrobenou ve zmíněné FVE. Aby mohl majitel spravedlivě rozúčtovat spotřebovanou energii, potřebuje její spotřebované množství navázat na konkrétní čas, kdy bylo dané množství spotřebováno. Díky analyzátorům a sběru dat z nich může takové vyúčtování jednoduše připravit. Využívá zároveň informace z 4Q elektroměru a WATTrouteru FVE.

Sběr dat v rámci celého areálu s FVE

Analyzátory PAQ se dají využít také v případech, kde není možné předávat data nadřazenému systému. Mají interní paměť až 1 GB a některá provedení jsou vybavena i analogovými a digitálními vstupy a výstupy. Jejich pomocí lze přímo ovládat další technologie prostřednictvím stykačů či jiných přístrojů.

Skupina přístrojů pro měření a komunikace zahrnuje také modulární přístroje, jako jsou jističe a obloukové ochrany s nadproudovou ochranou. Tyto přístroje jsou schopny měřit veličiny a předávat data podobně jako kompaktní jističe 3VA a analyzátory PAQ. Nemají ale vlastní paměť, a proto se bezdrátově připojují ke komunikačnímu rozhraní Powercenter 1000. Z Powercenter 1000 lze data vyčíst pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Data lze zároveň přenášet přes Modbus TCP do nadřazeného systému.

Jistič 5SL6 COM a oblouková ochrana s nadproudovou ochranou 5SV6 COM

Nesmíme zapomenout ani na komunikační spínač, který lze připojit na další modulární přístroje, které nejsou určeny pro měření veličin. Pomocí tohoto komunikačního spínače můžeme získávat informace o zapnutí/vypnutí, vybavení, provozních cyklech, a dokonce teplotě přidruženého modulárního přístroje.

LTN, LMF, LFN a další modulární přístroje + komunikační spínač 5ST3

Všechny výše uvedené přístroje lze připojit buď do existujícího nadřazeného systému, nebo vytvořit nový společný systém, kde budou data přístupná na jednom místě. K tomu slouží Powercenter 3000, který nejen data shromažďuje, ale nabízí i široké možnosti jejich zobrazení. Powercenter 3000 obsahuje webové rozhraní, ke kterému se můžeme pohodlně připojit. Data je možné ukládat i na cloudové úložiště a přistupovat k nim ze vzdálených míst. 

Powercenter 3000 umožňuje zasílání notifikací na e-mail. Pokud je překročena uživatelsky nastavená hodnota některé z měřených veličin, je na definovaný e-mail odeslána zpráva.

Sběr, vizualizace a distribuce dat = Powercenter 3000

V rámci tohoto systému máme na jednom místě data ze všech připojených zařízení a můžeme sledovat a analyzovat právě ty parametry dané elektroinstalace, které potřebujeme. Můžeme sledovat celkový odběr a zamezit pokutám za překročení nasmlouvaného objemu. Je možné identifikovat technologii, které má neúměrně vysokou spotřebu, a provést úpravu nebo výměnu. Sledováním měřených hodnot můžeme dokonce zamezit havárii technologie a řešit potenciální problém dříve, než nastane. Na základě analýzy dat je možné navrhnout opatření, která v konečném důsledku ušetří nemalé finanční prostředky.        

Měření se vyplatí. Sledování spotřeby a řízení energie je čím dál tím důležitější. Dokládá to i tlak na větší firmy, aby zajistily efektivní management hospodaření s energiemi. Přístroje pro měření a komunikaci OEZ vytvářejí certifikovaný systém managementu hospodaření s energií dle ISO 50001. Při jejich implementaci a následné obhajobě certifikátu ISO není nutné podstupovat energetické audity předepsané zákonem.

Příklady reálného využití v praxi včetně příkladů z tohoto článku naleznete zde.