Selektivita mezi jistícími přístroji v Sichru jako základ efektivního řízení rozvodů  | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

Selektivita mezi jistícími přístroji v Sichru jako základ efektivního řízení rozvodů 

Co je selektivita? 

Selektivní působení ochranných přístrojů je takové, kdy je při poruše odpojena jen ta část rozvodu, ve kterém se vyskytla porucha. Na nejmenší možnou míru se tím omezují potíže v případě poruchy, jak se píše v ČSN 33 2000-1, edice 2, článek 314.1 Potíže mohou mít různou podobu. Od nepohodlí, když musíme jít zapnout jistič před elektroměrem, přes rizika ekonomických ztrát až po ohrožení zdraví či dokonce životů lidí nebo zvířat. Dosažení selektivity s sebou může přinášet zvýšené náklady na vybudování rozvodů, řešení tedy bývá kompromisem mezi náklady a „potížemi“.  

Dosažení selektivity  

Pro dosažení selektivity je nutné správné rozčlenění obvodů do více částí, správná volba jistících přístrojů a nastavení jejich nadproudových spouští tak, aby vypínal pouze přístroj nejblíže předřazený poruše. Zatímco v bytových a podobných rozvodech je dosažení selektivity prakticky nemožné, v průmyslových rozvodech je situace mnohem lepší. Jednotlivé jističe mají na rozdíl od těch modulárních různou typovou (fyzickou) velikost. To přináší posunutí meze selektivity až nad hodnotu nastavení zkratové spouště předřazeného jističe. Selektivita je tím lepší, čím větší je rozdíl typových velikostí za sebou zapojených přístrojů. Typových velikostí je ovšem omezený počet, proto se dosažení selektivity komplikuje se vzrůstajícím počtem za sebou zapojených jistících přístrojů. V takovém případě je však vypínacích charakteristik hodně a je obtížné nastavit je tak, aby spolu nekolidovaly. Charakteristiky se nesmí křížit, ale ani příliš blížit, protože každý výrobek má své výrobní tolerance.  

V moderních průmyslových rozvodech se používají prakticky výhradně jističe. Ty moderní, jako jsou například jističe 3VA, jsou velmi vhodné do obvodů, kde je požadována selektivita. Kromě toho mají velmi dobrou omezovací schopnost, kterou zcela nahradí omezovací schopnost pojistek. V obvodech s vysokými nároky na selektivitu se používají jističe 3VA2 s elektronickými nadproudovými spouštěmi. Ty mohou mít kromě spouště tepelné na přetížení a zkratové spouště okamžité také spoušť selektivní neboli zkratovou zpožděnou.  

Vyhodnocení selektivity ve výpočtovém programu Sichr  

Výpočtový program Sichr vyhodnocuje selektivitu v oblasti působení tepelné a selektivní spouště ze vzájemné polohy vypínacích charakteristik. Součástí programu jsou i tabulky nazkoušených mezí selektivity. U většiny jističů různých typových velikostí jsou tyto meze selektivity nazkoušeny a program je využívá ke stanovení meze selektivity u poruchových proudů nad hodnotou nastavení zkratové spouště předřazeného jističe.  

Pokud vypínací charakteristiky kolidují již při malých přetíženích, program zapojení vyhodnotí jako neselektivní. V případě že zkoumaná dvojice není v tabulkách selektivity, je dvojice selektivní minimálně do hodnoty nastavení zkratové spouště předřazeného jističe. Tato situace nastává v případě dvou jističů stejné typové velikosti. U nazkoušené dvojice program vrací hodnotu ověřené selektivity.  

Nejlepším výsledkem je stav, kdy je mez selektivity nad hodnotou počátečního rázového zkratového proudu Ik" v místě přiřazeného jističe. V tom případě hovoříme o úplné selektivitě. Jestliže je mez selektivity níže než Ik“, jedná se o selektivitu částečnou. Zde je otázkou, jak pravděpodobný je vznik takové poruchy, která způsobí neselektivní působení jištění a jaké potíže taková událost vyvolá. Pokud by se jednalo o nepřípustné riziko, bylo by třeba zapojení přehodnotit. V některých krajních případech je třeba volit předřazený jistič větší typové velikosti, než odpovídá přenášenému proudu. Řešení je tedy opravdu kompromisem mezi „potížemi“ a náklady.  

Mohlo by vás zajímat: