INSTALAČNÍ STYKAČE RSI A INSTALAČNÍ RELÉ RPI
K čemu slouží instalační stykače a relé? Jednoduše spínají elektrické obvody v závislosti na napětí přivedeném na řídicí svorky. Máte doma elektrický bojler? Pokud ano, máte s nejvyšší pravděpodobností v rozváděči i instalační stykač či relé, které Vám šetří peníze. Slouží totiž především k tomu, aby byl bojler zapnut pouze v nízkém tarifu (noční proud). Na řídicí svorky je přiveden signál HDO, který to zajistí.
Instalační stykače a relé OEZ dělíme do tří základních skupin:
- Běžné (mechanický kontakt - vnitřní cívka ovládaná střídavým napětím)
- Tiché (mechanický kontakt - vnitřní cívka ovládaná stejnosměrným napětím)
- Extra tiché (elektronický kontakt řešený miniaturním relé)
Běžné instalační stykače RSI-A
Cívka elektromagnetického obvodu je ovládána střídavým napětím, což může v určitých rozváděčích způsobovat vznik vibrací na frekvenci sítě (50 Hz). Tato frekvence se bohužel nachází ve slyšitelném pásmu. Nevhodně použitý běžný stykač, například na chodbě v garsonce, může rušit uživatele bytu, zejména v noci. V těchto aplikacích je vhodné použít „tichý“ stykač.
Tiché instalační stykače RSI-X
Ovládací napětí je dvoucestně usměrněno. Cívka elektromagnetického obvodu je ovládaná stejnosměrným napětím a nedochází tedy ke slyšitelným projevům vibrací na frekvenci 50 Hz. Ani „tichý“ stykač ale není zcela bez zvukových projevů. V okamžiku přepnutí kontaktů slyšíme, stejně jako v případě běžných instalačních stykačů, zřetelné cvaknutí. Je způsobeno mechanickým pohybem kontaktů. Cvaknutí lze odstranit použitím instalačního relé.
Extra tichá instalační relé RPI
Instalační relé jsou elektronické přístroje, které ke spínání výstupních kontaktů využívají miniaturního vnitřního relé. Je tak odstraněno jak hlučné cvaknutí, tak i nepříjemný „brum“. Závisí však na typu a příkonu spínaného spotřebiče. Instalační relé umožňují spínat obvody až do 16 A v kategorii užití AC-1.
Přehled maximálních spínaných výkonů instalačních stykačů a relé pro AC 230 V
- AC‑1 … Neinduktivní nebo mírně induktivní zátěže (např. bojlery, akumulační kamna a nádrže)
- AC-5b … Žárovky
- AC-5a … Řídicí zařízení elektronických výbojek (např. paralelně kompenzované zářivky)
V tabulce jsou uvedeny maximální spínané výkony vždy pro jeden kontakt přístroje. Je zřejmé, že stykače založené na mechanickém kontaktu jsou schopny spínat mnohem vyšší výkony než elektronická relé. To platí nejen pro kategorii užití AC-1 (bojlery), ale i pro spínání osvětlení. Například stykač RSI-63-40-A230 je schopen spínat 4x 5 kW žárovkové zátěže.
Instalační stykače RSI s manuálním ovládáním
Obě řady stykačů (RSI-A a RSI-X) jsou vyráběny i v provedeních s manuálním ovládáním. Manuální ovládání slouží k zapnutí stykače nezávisle na ovládacím napětí. Pokud stykač manuálně zapneme, zůstane v tomto stavu do změny napájecího napětí (například přivedení signálu HDO). Páčka stykače se sama přesune do polohy „Auto“ a stykač dále spíná automaticky podle řídicího signálu. Tento tzv. „automatický návrat“ zajistí, aby stykač nezůstal nechtěně zapnutý.
Logika typového označení
Instalační stykače RSI a relé RPI najdou využití v mnoha aplikacích od spínání bojleru až po spínání zářivkových světel v podzemních garážích. Značku OEZ najdete všude tam, kde jsou hlavními požadavky bezpečnost, kvalita a uživatelský komfort.