Otázky a odpovědi z Odborných seminářů 2025 | OEZ
OEZ (https://www.oez.cz/)

Otázky a odpovědi z Odborných seminářů 2025

Jaké různé průřezy vodičů je možné bezpečně připojovat do dvojitých svorek jističů LTE a vypínačů MSN?

Do zadní části svorky se velmi snadno zasunují „kolíkové“ propojovací lišty S1L, S2L, S3L, S4L, S1L a do přední části svorky vodič. Připojení je tak mnohem rychlejší a bezpečnější než u našich dřívějších jističů LPE, LTE, LTN a většiny konkurenčních jističů.

Dvojité svorky nabízejí mnoho kombinací připojení.

Detailní hodnoty kombinací připojení jsou najdete na straně B6 (LTE) a I6 (MSN) katalogu Modulární přístroje Minia (MI01-2024-CZ).

Jaké mají jističohrániče LMF tepelné ztráty? ... Aby vyhověla zkouška rozvodnice oteplením?

Nejčastěji používané jističochrániče LMF-10B-1N-030A vykazují celkové ztráty 2,2 W, z toho 1,8 W na L-pólu a 0,4 W na N-pólu. Ve srovnání s alternativním řešením, které kombinuje 1pólový jistič LTE a 2pólový chránič LFE, jsou tyto ztráty přibližně o třetinu nižší. Kombinované řešení totiž generuje ztráty 3,3 W (1,3 W u LTE-10B-1 a 2 W u LFE-25-2-030A) a zabírá trojnásobný objem.

Pro úspěšné splnění zkoušky oteplení rozvodnice je klíčová maximální pracovní teplota chráničů. Jističochrániče LMF spolehlivě fungují až do teploty +45 °C uvnitř rozvodnice, zatímco některé konkurenční přístroje mají limit pouze +40 °C. Díky tomu máte s našimi přístroji výrazně vyšší šanci na úspěšné splnění této zkoušky, aniž byste museli použít větší skříň.

Náš excelovský DBO konfigurátor pracuje s výše uvedenými hodnotami ztrát. Pro získání štítku a dalších podkladů k rozvodnicím si jej můžete stáhnout pod názvem Rozvodnice DBO

Připojení vodičů do jističochráničů LMF: Je možné připojit dva stejné vodiče do svorky jističochráničů LMF?

Do svorek jističochráničů LMF můžete bezpečně připojit dvojice vodičů. Tato možnost platí jak pro tuhé, tak pro slaněné vodiče s průřezy podle tabulky níže:

K dotahování svorek se používá běžný šroubovák PZ2, stejný jako u jističů LTE.

Je možné do jističochráničů LMF připojit k propojovací liště LMS další vodič?

Ano, do svorky k propojovacím lištám LMS můžete připojit další vodič o průřezu 6-10 mm2.

Mohu připojit jističochrániče LMF také zdola?

Přívod i vývod může být shora i zdola, stejně u všech našich přístrojů Minia.

Jak často je potřeba testovat chrániče?

Chrániče LFE, LFN a jističochrániče LMF, OLI doporučujeme testovat jednou za půl roku. Vypnutím chrániče dochází k odmagnetování magnetického materiálu součtového transformátoru proudu, což přispívá k jeho správné funkci. 

Zmagnetování může ohrozit bezpečné vypnutí chrániče, protože snižuje energii potřebnou k jeho vypnutí. Tento jev způsobují běžné spotřebiče s elektronikou, které generují stejnosměrné složky - například LED osvětlení, počítače, myčky, pračky či lednice.

Proto již více než rok nabízíme bezpečnější chrániče typu A, které jsou vůči zmagnetování výrazně odolnější.

Kdy není potřeba izolovat měděné pasy v rozváděčích vedené z kompaktních jističů 3VA?

Ve většině případů, pro provozní napětí <= 415 V a zkratové proudy Ik“<=25 kA, není potřeba měděné pasy z jističů 3VA izolovat a následkem toho zvyšovat náklady na konstrukci rozváděče. Je však potřeba dodržet minimální bezpečné vzdálenosti k vodivým částem rozváděče (deionizační prostory). 

Příklad pro jistič 3VA24 viz tabulka níže.

Více informací v Katalogu Kompaktní jističe 3VA - Parametry, připojování a montáž (MO04-2023-CZ-a).

Jak se přímo připojují Al kabely 240 mm2 do lištových pojistkových odpínačů FSD s V-praporci podle nové „odpínačové“ normy?  

Dosud používaný V-třmen 5845 nesplňuje podmínky pro připojování Al vodičů dané novou edicí normy ČSN EN 60947-3, ed. 4, Příloha E. Třmen 5845 je možné používat pouze k připojení Cu vodičů.

Pro připojení Al vodičů s průřezy v rozsahu 25-300 mm2 je určen nový V-třmen CS-FS123-AL. Tato nová položka je od 1. 4. 2025 uvedena na webu, v Ceníku OEZ a v Konfigurátoru OEZ. Zatím ji ale nenaleznete v katalogu Pojistkové systémy Varius.

Kdy je plánováno nejbližší podrobné školení SW Sichr?

Školení pořádáme několikrát do roka, nejbližší termín je 9. 4. 2025. Během tří hodin vás efektivně a srozumitelně seznámíme s výpočtovým programem Sichr. Kurz je určen jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, zejména pro projektanty a revizní techniky.

Školení je zdarma a probíhá on-line. Neváhejte se přihlásit zde.

 

Dáte nám

Náš web potřebuje Váš souhlas s využitím všech souborů cookies, abychom Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na „SOUHLASÍM".


Souhlas můžete odmítnout ZDE